fot. Tomasz Zakrzewski

Noc Teatrów Metropolii 2018 – krótki przewodnik

Podczas tegorocznej 9. edycji NTM, w kilkunastu teatrach, w kilku domach kultury, a także w siedzibie TVP 3, będzie można obejrzeć ponad 30 spektakli i wziąć udział w ponad sześćdziesięciu atrakcjach specjalnych, przygotowanych na tę jedną, wyjątkową noc.

Noc Teatrów Metropolii przypada w tym roku 29 września. Wydarzenie doczekało się wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września. W tym roku, jak zwykle jest w czym wybierać, a jedyny problem, to to, że nie można być w kilku miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować własny program NTM i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych. A poniższy tekst niech służy pomocą w nawigowaniu po gąszczu różnorodnych propozycji.

Tak więc, jeśli lubicie taniec, modę i fotografię, to oczywiste, że powinniście spędzić tę noc w Teatrze Rozbark w Bytomiu. Spektakl „Rozkosz”, w choreografii Jakuba Lewandowskiego, inspirowany życiem i twórczością słynnego fotografa Irvinga Penna, to pierwsza w jubileuszowym sezonie Rozbarku premiera, która zostanie zaprezentowana właśnie podczas Nocy Teatrów. Czarno-białe fotografie Penna stały się inspiracją dla całego programu NTM w Teatrze Rozbark, stąd hasło Black & White i prośba do widzów, a szczególnie uczestników dance party, kończącego noc w Rozbarku, o przybycie do Teatru w czarno-białych strojach.

Skora mowa o kolorach garderoby, to mają one również znaczenie w przypadku Teatru Czarnego Tła w Chorzowie. Na rodzinne warsztaty o tajemnicach „czarnego teatru” najlepiej ubrać się w czarne lub ciemne stroje. Wtedy efekt wspólnej zabawy, czyli teatralne etiudy, wspaniale wypadną w magicznym, ultrafioletowym świetle.

Kontynuując temat wyjątkowych strojów zapraszamy na wieczór w Operze Śląskiej w Bytomiu. Szykownie ubrani widzowie to tutaj norma, ale podczas Nocy Teatrów będzie można się także przebrać. Bajecznie kolorowe kostiumy i znakomite charakteryzatorki pomogą widzom przeobrazić się w postaci z operowych spektakli. Tej nocy w Operze będzie można zobaczyć aż trzy spektakle, m.in. rzadko wystawianą operę komiczną Mozarta „Rzekoma ogrodniczka – la finta giardiniera”. Zaś późną nocą, po rozmaitych warsztatach i pokazach, widzowie zaproszeni zostaną do zwiedzania szacownego gmachu Opery, w towarzystwie słynnego upiora.

Okazuje się, że nie tylko Opera ma swojego upiora. Duchy ukrywają się także w ciemnych zakamarkach Teatru Małego w Tychach i na pewno będą straszyć podczas Nocy Teatrów. Wcześniej jednak, w świetle dnia, na teatralnym dziedzińcu, będzie można zobaczyć pantomimiczny spektakl „Ukryte”, historię miłości, zazdrości i zemsty, inspirowaną filmami Tima Burtona. W powiązaniu ze spektaklem Teatr zaprosi także na warsztaty, podczas których będzie można poznać tajniki trudnej sztuki wyrażania emocji za pomocą ciała i mimiki, czyli pantomimy.

Bez słów odbędzie się także próba otwarta spektaklu „Morze ciche” w Teatrze Nowym w Zabrzu, którego aktorki będą posługiwać się m.in. językiem migowym. Słowa natomiast, w połączeniu z komizmem sytuacji i postaci, rozśmieszą nas podczas spektaklu „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera, przeboju ostatniego sezonu Teatru Nowego. Przed wieczornymi spektaklami dorośli widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach aktorskich z elementami arteterapii. Zaś na zakończenie Nocy Teatrów w Zabrzu, Teatr Nowy zaprasza do zwiedzania kulis z dreszczykiem i atrakcjami.

Atrakcje w podobnym duchu czekają widzów także w katowickim Teatrze Gry i Ludzie, który specjalnie na tę noc przygotował kryminalną grę detektywistyczną, pełną tajemnic i zagadkowych postaci. W wykonaniu Teatru Gry i Ludzie obejrzymy także plenerowy spektakl „Ballada o Janie Wnęku”, inspirowany arcyciekawą postacią tytułowego Jana Wnęka, rzeźbiarza i konstruktora samouka, który w połowie XIX wieku zbudował lotnię i startując z kościelnej wieży wykonywał nią kilkukilometrowe loty. To widowisko będzie do obejrzenia na placu przed Teatrem Śląskim w Katowicach. Właściwie tuż przed jego otwartymi drzwiami, bo hasło przewodnie tegorocznej Nocy Teatrów w Śląskim brzmi: „Open the door – otwieramy drzwi na innych”. Na przykład na inne, nieoczywiste dla teatru lokalizacje, jak chociażby Sala Sejmu Śląskiego, w której wystawiony zostanie „Terror”, spektakl odtwarzający głośny proces sądowy Larsa Kocha, który w 2013 roku zestrzelił samolot pasażerski ze 164. osobami na pokładzie. Po emocjach, związanych z wydawaniem wyroku w tej sprawie, pełniący role ławników widzowie będą mogli oddać się innym zgoła atrakcjom. Drugi ze spektakli, zaproponowanych przez Teatr Śląski, ma zdecydowanie lżejszą tematykę. To komedia Yasminy Rezy „Sztuka”, w której męska przyjaźń wystawiona jest na próbę za sprawą pewnego dzieła sztuki. Spędzając NTM w Teatrze Śląskim natrafimy na otwarte drzwi magazynów teatralnych, pełnych rekwizytów, kostiumów i elementów scenografii, które – uwaga – będzie można kupić. Tej nocy otwarte będą także drzwi garderób i charakteryzatorni Śląskiego.

Kostiumy, makijaż i charakteryzacja będą do dyspozycji widzów także w Telewizji Katowice, która z okazji Nocy Teatrów przygotowała wyłącznie teatralne atrakcje – spektakle, warsztaty i spotkania z twórcami. „Teatr sześciu rzędów” to premiera-niespodzianka, z widzami jako głównymi aktorami, multisensoryczne słuchowisko „Banita wraca do Bytomia” przedstawi zaskakującą historię Walentego Dyngosa, którego losy posłużyły także za inspirację inscenizowanego zwiedzania telewizyjnej siedziby. Najmłodsi widzowie będą mogli w „Bajkowym salonie dla dzieci” pobawić się w teatr, pośpiewać i bajkowo umalować buzie.

Propozycje dla bardzo młodej widowni ma w tym roku także Teatr Miejski w Gliwicach. Przedstawienie „W kole” zrealizowano z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 5 lat. Dla małych czarownic i czarodziejów będą też gry i zabawy nawiązujące do spektaklu „Malutka Czarownica”.

Od najmłodszych przejdźmy do seniorów. „Mrożona papuga” katowickiegoTeatru Korez to przedstawienie dedykowane głównie seniorom. Przezabawna komedia - z Elżbietą Okupską i Mirosławem Neinertem w rolach głównych - o miłości, dla której fałszuje się dokumenty i wyłudza rentę. A skoro o rencie mowa, to przed spektaklem będzie można porozmawiać z prawdziwym urzędnikiem ZUS, który opowie m.in. o oszustwach, jakich dopuszczają się obywatele, zwykle z pobudek mniej szlachetnych niż miłość.

Można jednak o miłość zawalczyć w inny sposób, niż uciekając się do oszustwa. Małżeństwo z długoletnim stażem podejmuje próbę ożywienia miłości i namiętności, i uzbrojone w poradnik seksualny wynajmuje hotelowy pokój … Co się dzieje dalej? Odpowiedź znajdziemy w brawurowym komediodramacie „Seks dla opornych” w reżyserii Piotra Wiśniewskiego. Tę produkcję Teatru Żelaznego z Katowic, podczas NTM, będzie można zobaczyć w dużym studio Telewizji Katowice.

Mądre, życiowe komedie, czyli to, co bardzo lubimy w teatrze, będą do obejrzenia także w katowickim Teatrze Bez Sceny, podczas prawdziwego maratonu teatralnego, bo aż trzy spektakle będzie można zobaczyć tej nocy w TBC: „Mleczarnia”, Diabelski młyn” i „Focie”. Dwie pierwsze to propozycje komediowe, „Focie” natomiast to tragiczna historia dwojga młodych ludzi, zagubionych w drapieżnym internetowym, pełnym hejtu, świecie. Fragmenty tego przedstawienia, w wersji „mobilnej”, do zobaczenia także na ulicach Katowic, przed wieczornymi wystawieniami w teatrze.

Rekord w ilości spektakli, prezentowanych tej nocy, padnie jednak w „mieście bez teatru”, czyli w Rudzie Śląskiej. Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty zaprasza na 6 przedstawień, w tym „Serca o zmierzchu” według Jeremiego Przybory, w wykonaniu Lekkiego Teatru Przenośnego.

Spektaklu w klasycznym rozumieniu nie zaprezentuje w tym roku Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic, ale zaprosi do obcowania z teatrem w lubianej przez widzów formie inscenizowanego czytania. A skoro czytane będą znakomite jednoaktówki Antoniego Czechowa - „Niedźwiedź” i „Oświadczyny” - to gwarantuje to dobrą zabawę i dużo śmiechu.

Nie inaczej będzie tej nocy w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, który zaprasza na muzyczną komedię korporacyjną „Jak odnieść sukces w biznesie, zanadto się nie wysilając” - jeden z najzabawniejszych musicali, jakie kiedykolwiek powstały. Wypełni on jednak tylko cześć programu Nocy Teatrów w Rozrywce. Drugim ze spektakli jest „Szkoła Bluesa”, przedwakacyjna premiera, z historią polskiego bluesa w tle, dużą porcją świetnej muzyki i opowieściami o największych polskich, a zwłaszcza śląskich, asach bluesa.

To zaledwie przybliżenie, w największym możliwym skrócie, atrakcji tej niezwykłej nocy.

Pełen program wszystkich teatrów w zakładce "repertuar".


zobacz więcej ->

Ochrona danych osobowych na stronie czytaj więcej ->